Nejdůležitější při péči o Váš koberec je jeho pravidelné vysávání 2-3x týdně. Je však pravděpodobné, že i přes pravidelné vysávání bude koberec za určitou dobu jevit známky znečištění. A tehdy je třeba provést důkladné vyčistění, kterým se z koberce odstraní hloubkové nečistoty.

Čistění mokrou cestou

Jedním z čisticích prostředků, které můžete obecně použít pro každý druh koberce je tzv. mýdlová voda. Tento roztok vytvoříte smícháním 1 dílu kvalitního pracího prostředku na čistění vlny a 15 dílů vlažné vody. Můžete též použít speciální prostředky na čistění koberců, které jsou na trhu dostupné. Nikdy nepoužívejte zásaditý šampon, saponáty pro domácnost, nebo šampony s obsahem čpavku. Důležité je dodržovat ředění, případný silnější roztok způsobí potíže při odstraňování čisticího prostředku z koberce. Čisticí roztok se rovnoměrně nanese na celou plochu koberce, na znečištěných místech se nečistoty odstraní vlhkým hadrem. Čistění je třeba provádět tak dlouho, dokud se z koberce vylučuje nečistota. Poté je třeba koberec nechat řádně vyschnout a nechodit po něm, dokud není úplně suchý.

Čistění suchou cestou

Při této metodě se používá prášek, který je hrubý, mírně vlhký a má výraznou absorpční schopnost. Díky těmto vlastnostem na sebe váže prach a nečistotu. Tento prášek se na koberec nasype, nechá se působit (dle návodu) a poté se vysaje. Tato metoda je zvlášť vhodná pro všívané a tkané koberce s nízkou výškou vlasu, s výjimky koberců vyrobených z bavlny. U koberců s vyšší výškou vlasu hrází nebezpečí, že prášek zůstane v koberci a proto se čistění suchou cestou u těchto druhů nedoporučuje.

Strojové čistění

Tato metoda zvaná též „parní čistění“ spočívá ve vstřikování roztoku velmi horké vody a vhodného saponátu do kobercového vlasu. Nečistoty jsou unášeny vodou, která je téměř okamžitě odsáta výkonným systémem mokrého vysávání. Tato metoda je vhodná pro velmi znečištěné koberce a v kombinaci s čistěním mokrou cestou lze do původního stavu uvést i velmi špinavý a sešlapaný koberec. Pokud použijete čistící stroj sami, je třeba dodržovat návod a nepřekročit koncentraci přísad uvedenou výrobcem. Pro dokonalý výsledek doporučujeme přenechat toto čistění profesionální firmě.